Bankruptcy Law Section

Lee Harrington

Section Co-Chair

Nixon Peabody LLP

(617) 345-6016

D. Ethan Jeffery

Section Co-Chair

Murphy & King

(617) 226-3410

Timothy John Carter

Bankruptcy Communications Committee

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Kathleen Marie Ryan

Bankruptcy Communications Committee

Morgan Lewis

(617) 341-7526

Jesse I. Redlener

Bankruptcy Education Committee

Dalton & Finegold, LLP

Ashley S. Whyman

Bankruptcy Education Committee

Murtha Cullina LLP

(617) 210-7004

Kenneth S. Leonetti

Bankruptcy Membership Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1271

Eric R. Blythe

Bankruptcy Public Policy Committee

Mintz, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky and Popeo, P.C.

(617) 348-4913

Christopher Somma

Bankruptcy Public Policy Committee

Goodwin Procter LLP

(617) 570-1000

Julie Franklin

Bankruptcy Public Service Committee

Affordable Law Group

(617) 971 8295

Keri L. Wintle

Bankruptcy Public Service Committee

Duane Morris LLP

(857) 488 4226

Christopher M. Candon

Commercial and Consumer Fianance Committee

Sheehan Phinney Bass + Green- NH

(603) 627-8168

Jennifer V. Doran

Commercial and Consumer Fianance Committee

Hinckley Allen

(617) 378-4128

Dmitry Lev

Consumer Bankruptcy Committee

Law Offices of D. Lev, PC

(617) 556-9990

Leslie F. Su

Consumer Bankruptcy Committee

U.S. Bankruptcy Court

(617) 748-5300

Joan N. Feeney

Co-Chair

U.S. Bankruptcy Court

(617) 748-5300

John G. Loughnane

Co-Chair

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2521

Douglas B. Rosner

Co-Chair

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Justin Kesselman

New Bankruptcy Lawyers Committee

Posternak Blankstein & Lund LLP

(617) 973-6100

David A Mawhinney

New Bankruptcy Lawyers Committee

K&L Gates LLP

(617) 261-3100

Jonathan M. Horne

Practice & Procedure Committee

Jager Smith PC

Natalie B. Sawyer

Practice & Procedure Committee

U.S. Bankruptcy Court

(617) 748-5300

Business and Commercial Litigation Section

Brenda Ruel Sharton

Section Co-Chair

Goodwin Procter LLP

(617) 570-1214

Debra A. Squires-Lee

Section Co-Chair

Sherin and Lodgen LLP

(617) 646-2036

Business Transactions Section

Elizabeth W. Fraser

Section Co-Chair

Greenberg Traurig, LLP

(617) 310-6237

Andrew B Kopans

Section Co-Chair

Unidine Corporation

(617) 456-4205

Matthew Rowe

Corporate Counsel Committee

Shoobx

(617) 7926115

Jeannette D. McLaughlin

Corporate Law Committee

Feinberg Hanson LLP

(617) 603-3304

Kate McKeever

Energy and Telecommunications Law Committee

Massachusetts Executive Office of Energy and Environmental Affairs

Camal Robinson

Energy and Telecommunications Law Committee

National Grid USA

(781) 907-3336

Joseph Conahan

Mergers & Acquisitions Committee

Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP

(617) 526-6317

Taylor J. Hart

Mergers & Acquisitions Committee

Ropes & Gray LLP

(617) 951-7223

Daniel S. Clevenger

Securities Law Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1283

Gregg L. Katz

Securities Law Committee

Goodwin Procter LLP

(617) 570-1406

Benjamin Michael Hron

Venture Capital & Emerging Companies Committee

McCarter & English, LLP

(617) 449-6584

Stephen W. Ranere

Venture Capital & Emerging Companies Committee

Latham & Watkins LLP

(617) 948-6000

Civil Rights & Civil Liberties Section

Kathryn Rebecca Cook

Section Co-Chair

Sugarman, Rogers, Barshak & Cohen, P.C.

(617) 619-3480

Rahsaan D. Hall

Section Co-Chair

American Civil Liberties Union of Massachusetts (ACLU)

(617) 482-3170

College & University Law Section

Rebecca Ginzburg

Section Co-Chair

Boston University Office of the General Counsel

(617) 353-2326

Brenda M. Ulrich

Section Co-Chair

Rubin & Ulrich, LLC

(617) 965-9425

Criminal Law Section

Paula J. DeGiacomo

Section Co-Chair

Greenberg Traurig, LLP

(617) 310-6092

Dean Andrew Mazzone

Section Co-Chair

Office of the Massachusetts Attorney General

(617) 963-2224

Delivery of Legal Services Section

Krietta Bowens Jones

Section Co-Chair

Dana-Farber Cancer Institute

(617) 632-4919

Elizabeth Ann Soule

Section Co-Chair

Metrowest Legal Services

(508) 620-1830

Diversity & Inclusion Section

Kevin K. Nolan

Section Co-Chair

Proskauer Rose LLP

(617) 526-9469

Robert L. Quinan

Section Co-Chair

Office of the Massachusetts Attorney General

(617) 727-2200

Susan Letterman White

Diversity & Inclusion Education Committee

Letterman White Consulting

(610) 331-2539

Redi Kasollja

Pipeline and Recruitment Committee

Foley & Lardner LLP

(617) 342-4000

Brandon Rios

Pipeline and Recruitment Committee

Massachusetts House of Representatives

Doreen M. Rachal

Retention and Promotion Committee

U.S. Attorney's Office

(301) 704-0599

Joseph Y. Wang

Retention and Promotion Committee

Seyfarth Shaw LLP

(617) 946-4800

Environmental Law Section

John D. Beling

Section Co-Chair

Massachusetts Department of Environmental Protection

(508) 767-2889

Peter F. Durning

Section Co-Chair

Mackie Shea, PC

(617) 266-5700

Brook J. Detterman

Air Quality & Climate Change Committee

Beveridge & Diamond PC

(781) 416-5745

Ivria Glass Fried

Environmental Law Public Service Committee

Miyares and Harrington, LLP

(617) 489-1600

Phelps Turner

Environmental Law Public Service Committee

Sugarman, Rogers, Barshak & Cohen, P.C.

(617) 227-3030

Peter C Mulcahy

Environmental Litigation Committee

Office of the Massachusetts Attorney General

(617) 727-2200

Andrew A. Rainer

Environmental Litigation Committee

Brody, Hardoon, Perkins & Kesten, LLP

(617) 880-7100

Marc J. Goldstein

Hazardous and Solid Waste Committee

Beveridge & Diamond PC

(781) 416-5715

Nancy E. Harper

Hazardous and Solid Waste Committee

Office of the Massachusetts Attorney General

(978) 727-2200

Sharmila Murthy

International Environmental Law Committee

Suffolk University

(617) 5738000

Cicely Ott Parseghian

International Environmental Law Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-3038

Bethany Card

Wetlands, Waterways and Water Quality Committee

Massachusetts Department of Environmental Protection

(978) 771-2066

H. David Gold

Wetlands, Waterways and Water Quality Committee

Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP

(617) 526-6425

Family Law Section

Jessica M. Dubin

Section Co-Chair

Lee & Rivers LLP

(617) 266-6262

Wendy O. Hickey

Section Co-Chair

Nissenbaum Hickey LLC

(617) 330-9090

Jordana Kershner

Family Law Communications Committee

Baskin & Associates, LLC

(617) 266-1820

Brian McLaughlin

Family Law Communications Committee

Brian McLaughlin Esq. LLC

(617) 236-5847

Meredith A. DeJesus

Family Law Education Committee

Sugarman, Rogers, Barshak & Cohen, P.C.

(617) 227-3030

Gretel Marie Dufresne

Family Law Education Committee

Atwood & Cherny, P.C.

(617) 262-6400

Wendie E. Murstein

Family Law Education Committee

Kates & Barlow, PC

(617) 412-4200

Gayle Stone-Turesky

Family Law Public Service

Stone, Stone & Creem

(617) 523-4567

Lisa Wilson

Family Law Public Service

Wilson, Marino & Bonnevie, P.C.

(617) 964-8090

Abbe L. Hershberg

Family Law Public Service Committee

Greater Boston Legal Services

(617) 371-1234

Alana Holly

Family Law Public Service Committee

Taylor, Ganson & Perrin, LLP

(617) 951-2777

Financial Services Section

Luke T. Cadigan

Section Co-Chair

Cooley LLP

(617) 937-2362

Eben Prentice Colby

Section Co-Chair

Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP & Affiliates

(617) 573-4855

Samantha Kirby

Banking Committee

Goodwin Procter LLP

(617) 570-8794

Michael McCurdy

Banking Committee

Brookline Bancorp Inc.

(617) 425-5329

James Douglass Vannah

Broker-Dealer Committee

LPL Financial LLC

Kathryn Alessi

Civil Enforcement Committee

Sidley Austin LLP

(617) 223-0364

Mayeti Gametchu

Civil Enforcement Committee

U.S. Securities & Exchange Commission

Eric B. Hermanson

Insurance Law Committee

White and Williams LLP

Machua Millett

Insurance Law Committee

Marsh, Inc.

Steven P. Wright

Insurance Law Committee

K&L Gates LLP

(617) 261-3164

Margaret Carey

Investment Companies and Advisers Committee

Fidelity Investments

(617) 392-1367

Health Law Section

Emily Ruth Schulman

Section Co-Chair

Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP

(617) 526-6077

Immigration Law Section

Prasant Desai

Section Co-Chair

Iandoli Desai & Cronin P.C.

(617) 482-1010

Rosanne Milano

Section Co-Chair

Barker, Epstein, & Loscocco

(617) 482-4900

Insurance and Tort Litigation Section

Michael S. Appel

Section Co-Chair

Sugarman, Rogers, Barshak & Cohen, P.C.

(617) 227-3030

John Harding

Section Co-Chair

Lewis Brisbois Bisgaard & Smith LLP

(857) 3133931

Carol Griffin

Insurance & Reinsurance Committee

Resolute Management Inc.

(617) 654-4901

Martin C. Pentz

Insurance & Reinsurance Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1196

Eric Asquith

Personal Injury and Medical Malpractice Committee

Todd & Weld LLP

(617) 720 2626

Margaret Moran Browder

Personal Injury and Medical Malpractice Committee

Sloane and Walsh, LLP

(617) 523-6010

Andrew R. Levin

Products Liability Committee

Sugarman, Rogers, Barshak & Cohen, P.C.

Shagha Tousi

Products Liability Committee

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2872

Katherine L. Kenney

Professional Liability Committee

Peabody & Arnold LLP

Nancy M Reimer

Professional Liability Committee

LeClairRyan

(617) 502-8215

Intellectual Property Law Section

Erica L. Han

Section Co-Chair

Ropes & Gray LLP

(617) 951-7000

Michael Robert McGurk

Section Co-Chair

DLA Piper

(617) 406-6083

Amanda Schreyer

Arts, Entertainment and Sports Law Committee

Sullivan & Worcester LLP

(617) 338-2956

Keith E Toms

Arts, Entertainment and Sports Law Committee

McCarter & English, LLP

(617) 449-6500

Ameen Haddad

Computer and Internet Law Committee

Oracle America, Inc.

(617) 306-0199

Pia Owens

Computer and Internet Law Committee

Math Works, Inc.

(508) 647-7000

Hannah Joseph

Intellectual Property Law Committee

Beck Reed Riden LLP

(617) 500-8660

Julia Mathis

Intellectual Property Law Committee

Philips Electronics

Stephen Bychowski

Intellectual Property Litigation Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1164

Daniel A. Lev

Intellectual Property Litigation Committee

Pierce Atwood LLP

(617) 488.8112

Melissa Nott Davis

Intellectual Property Litigation Committee

McDermott Will & Emery

(617) 535-4000

Emilia Francesca Cannella

International Intellectual Property Law Committee

Ropes & Gray LLP

(617) 951-7170

Shahid Hasan

International Intellectual Property Law Committee

Burns & Levinson LLP

(617) 345-3000

Mayssam Ali

Life Sciences Committee

Genzyme Corporation

Janine S Ladislaw

Life Sciences Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1790

Ellen Marie Giblin

Privacy Law Committee

Boston Children's Hospital

(617) 919-4498

Mark E. Schreiber

Privacy Law Committee

McDermott Will & Emery

(617) 535-4000

Kent D.B. Sinclair

Privacy Law Committee

Sinclair Law LLC

(781) 454-7208

International Law Section

Andrew B. Loewenstein

Section Co-Chair

Foley Hoag LLP

(617) 832-3015

Carl A Valenstein

Section Co-Chair

Morgan Lewis

(617) 341-7501

Benjamin Kenneth Guthrie

International Public Law, Policy and Human Rights

Foley Hoag LLP

(617) 832-1237

Labor & Employment Law Section

Robert Alan Fisher

Section Co-Chair

Seyfarth Shaw LLP

(617) 946-4996

William E. Hannum III

Section Co-Chair

Schwartz Hannum PC

(978) 686-2838

Andrea L. Brown

Labor & Employment Education Committee

City of Cambridge Police Department

(617) 349-3377

Christopher Feudo

Labor & Employment Education Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1000

Matthew C. Moschella

Labor & Employment Education Committee

Sherin and Lodgen LLP

(617) 646-2245

Amy Bratskeir

Labor Law Committee

Massachusetts Bay Transportation Authority

Jennifer Smith

Labor Law Committee

Sandulli Grace, PC

(617) 523-2500

Multidistrict Litigation and Class Actions Section

Andrew Glass

Section Co-Chair

K&L Gates LLP

(617) 261-3100

New Lawyers Section

Azure Aronsson

Section Co-Chair

Collora LLP

(617) 371-1008

Michael C. Birch

Section Co-Chair

Hirsch Roberts Weinstein LLP

(617) 348-4359

Jessica Luz Conklin

New Lawyers Practical Skills Committee

Laredo & Smith, LLP

(617) 443-1174

Joshua Nadreau

New Lawyers Practical Skills Committee

Fisher Phillips

(617) 722-0044

Michael J. McDermott

New Lawyers Public Service Committee

Dain, Torpy, Le Ray, Wiest & Garner, P.C.

(617) 542-4800

Kate Swartz

New Lawyers Public Service Committee

Torres, Scammon, Hincks & Day, LLP

(617) 307-4428

Elizabeth J. McEvoy

New Lawyers Social Events Committee

Donoghue Barrett & Singal, P.C.

(617) 720-5090

Real Estate Section

Francesco A. De Vito

Section Co-Chair

Rackemann, Sawyer & Brewster

(617) 951-1112

Matthew J. Lawlor

Section Co-Chair

Robinson & Cole LLP

(617) 557-5948

Karen J. Kepler

Affordable Housing Committee

Murtha Cullina LLP

(617) 457-4109

Johanna Smith

Affordable Housing Committee

The Community Builders, Inc.

(857) 221-8637

Sa'adiyah K. Masoud

Construction Law Committee

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2173

Leah A. Rochwarg

Construction Law Committee

Seyfarth Shaw LLP

(617) 946-4800

Daniel P. Dain

Land Use & Development Committee

Dain, Torpy, Le Ray, Wiest & Garner, P.C.

(617) 542-4800

Nina Pickering-Cook

Land Use & Development Committee

Anderson & Kreiger LLP

(617) 621-6536

Geoffrey H Smith

Leasing Committee

Mintz, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky and Popeo, P.C.

Julie Herb Peabody

Real Estate Finance Committee

KJP Partners LLP

(617) 409-5396

Christopher Rock

Real Estate Finance Committee

Bowditch & Dewey, LLP - Boston Office

(617) 757-6512

Sean P. Nehill

Real Estate Public Policy Committee

Boston Redevelopment Authority

(617) 722-4300

Nathaniel Stevens

Real Estate Public Policy Committee

McGregor & Legere, P.C.

(617) 338-6464

William B. Brady

Real Estate Public Service Committee

Goodwin Procter LLP

(617) 570-1571

Maureen McDonagh

Real Estate Public Service Committee

Legal Services Center of Harvard Law School

(617) 390-2542

Katherine McGarr

Title & Conveyancing Committee

Klein Hornig LLP

(617) 244-0600

Megan Watts

Title & Conveyancing Committee

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Solo & Small Firm Section

Juliet A. Davison

Section Co-Chair

Davison Law LLC

(617) 345-9990

Matthew M. Yospin

Section Co-Chair

The Law Office of Matthew M. Yospin

(617) 340-9295

Tax Section

Richard L. Jones

Section Co-Chair

Sullivan & Worcester LLP

(617) 338-2482

Julie Hogan Rodgers

Section Co-Chair

Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP

(617) 526-6543

Jay Haines

ERISA Committee

Fidelity Investments

John Patrick McMorrow

ERISA Committee

Mirick O'Connell - Worcester Office

(508) 929-1612

Christopher R. K. Cawley

Federal Tax and Business Transactions Committee

Foley Hoag LLP

(617) 832-1000

Pamela L. Glazier

Federal Tax and Business Transactions Committee

Ropes & Gray LLP

(617) 951-7420

Taci Darnell

International Tax Committee

Fidelity Investments

R. D. David Young

International Tax Committee

KPMG, LLP

(617) 988-1753

Michael T. Fatale

State & Local Tax Committee

Massachusetts Department of Revenue

Brian Marks

State & Local Tax Committee

Ernst & Young LLP

Tax-Exempt Organizations Section

M. Bradford Bedingfield

Section Co-Chair

Choate Hall & Stewart LLP

(617) 248-5000

Jocelyn A. Bishop

Section Co-Chair

Jocelyn Bishop Consulting

(978) 799-1068

Michael Eric Malamut

Chapter 180 Working Group

Department of Housing & Community Development

(617) 573-1529

Melissa Sampson McMorrow

Chapter 180 Working Group

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2720

Erin Couture

Fundamentals Series

PricewaterhouseCoopers, LLP

(617) 530-5000

Natalie MacLean Leino

Fundamentals Series

Tufts Health Plan-Watertown

Martha J. Nahill Frahm

Tax Exempt Organizations Education Committee

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Anita Lichtblau

Tax Exempt Organizations Education Committee

Casner & Edwards, LLP

(617) 426-5900

Maura E. Murphy

Tax Exempt Organizations Education Committee

Rackemann, Sawyer & Brewster

(617) 951-1189

Russell J. Stein

Tax Exempt Organizations Education Committee

Sheehan Phinney Bass + Green PA

(617) 897-5638

Susan L. Abbott

Tax Exempt Organizations Public Policy

Goodwin Procter LLP

(617) 570-1787

Sharon C. Lincoln

Tax Exempt Organizations Public Policy

Foley Hoag LLP

(617) 832-1287

Trusts & Estates Section

Joseph L. Bierwirth

Section Co-Chair

Hemenway & Barnes LLP

(617) 557-9728

Andrew D. Rothstein

Section Co-Chair

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Colin M. Korzec

Ad Hoc Spousal Elective Share Committee

U.S Trust Corporation

(617) 365-2724

Deborah J. Manus

Ad Hoc Spousal Elective Share Committee

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2637

Rebecca Benson

Elder Law and Disability Planning Committee

Margolis & Bloom

(617) 267-9700

Sara Goldman Curley

Estate Planning Committee

Nutter McClennen & Fish LLP

(617) 439-2264

David L. Silvian

Estate Planning Committee

Day Pitney LLP

(617) 345-4655

Ryan P McManus

Fiduciary Litigation Committee

Hemenway & Barnes LLP

(617) 557-9705

Marshall D. Senterfitt

Fiduciary Litigation Committee

Goulston & Storrs PC

(617) 482-1776

Annette Eaton

New Developments Committee

Nixon Peabody LLP

(617) 345-1000

Allison Whitmore

New Developments Committee

Morgan Lewis

(617) 341-7700

Heidi A Seely

Practice Fundamentals Committee

Rackemann, Sawyer & Brewster

(617) 542-2300

Jordana Schreiber

Tax Law Update Committee

Day Pitney LLP

(617) 345-4600

Sarah M. Waelchli

Tax Law Update Committee

Hemenway & Barnes LLP

(617) 557-9733

Elizabeth M. Connelly

Trust Administration Committee

Boston Private Bank & Trust Co.

(617) 912-1956

Stacy K. Mullaney

Trust Administration Committe

Fiduciary Trust Company, Boston

(617) 574-3475

Kelly A. Aylward

Trusts & Estates Education Committee

Tarlow, Breed, Hart & Rodgers, PC

(617) 218-2038

Jaclyn S. O'Leary

Trusts & Estates Education Committee

Day Pitney LLP

(617) 345-4682

Anne L. Warren

Trusts & Estates Education Committee

Brown Brothers Harriman & Co.

(617) 742-1818

Danielle Greene

Trusts and Estates Communications Committee

Boston Private Bank & Trust Co.

(617) 912-4268

Susan A. Robb

Trusts and Estates Communications Committee

First Republic Trust Company

(617) 478-5238

Jennifer Shingleton Ewing

Trusts & Estates Public Policy Committee

Ropes & Gray LLP

(617) 951-7552

Melissa E. Sydney

Trusts & Estates Public Policy Committee

Tarlow, Breed, Hart & Rodgers, PC

(617) 218-2000